W środę 17 stycznia w NOVA Galeria Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji miał miejsce wernisaż rysunku Klary Stolp.

O autorce:

Klara Stolp – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy i Studium Nauczycielskiego w Warszawie. Zadebiutowała w 1975 roku wystawą indywidualną w Grudziądzu i do tej pory bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach artystycznych jak: plenery międzynarodowe, ogólnopolskie, wystawy i inne spotkania twórcze.
Uprawia malarstwo sztalugowe- olejne, akwarelowe, pastele, wykonuje rysunki ołówkiem, kredką, węglem. Ilustruje tomiki poetyckie oraz prozę. Pokaźną część jej dorobku stanowi malarstwo olejne. Maluje głównie pejzaże – naturalne, architektoniczne, kładąc ogromny nacisk na atmosferę przedstawionych miejsc. Zaobserwowane motywy ze świata rzeczywistego niejednokrotnie przetwarza, nadając im metafizyczny charakter. Maluje także martwe natury, gdzie uwidacznia się jej zamiłowanie do materii – z pietyzmem oddaje wszelkie niuanse światłocieniowe oraz transparentność i fakturalność tkanin, z których buduje swoje kompozycje. Bliski jest jej także świat przyrody, będący miejscem transcendencji, źródłem wytchnienia i inspiracji. Atencją otacza również to, co pozornie brzydkie i nieatrakcyjne, prezentując nieoczywiste piękno chwili, której zapis jest sensem jej artystycznych poszukiwań. Znaczącą część dorobku artystki stanowią także rysunki
– wykonane na papierze tuszem bądź ołówkiem, niejednokrotnie podbarwione akwarelą. Zdradzają one pewne abstrakcyjne i surrealistyczne rysy, w przeciwieństwie do realistycznego malarstwa, które – tradycyjne w swym wyrazie – nie jest pozbawione indywidualnych cech stylowych. Ujawnia się w nich zamiłowanie do detalu oraz ogromna biegłość warsztatowa. Klara Stolp realizuje także tematy sakralne, w roku 2010 wykonała sześć obrazów przedstawiających Patronów Europy, które umieszczone zostały w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie.

Prowadzi Plastyczną Pracownię Autorską. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Warszawie (1991) oraz Związku Polskich Artystów Plastyków (1998). Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i poza jego granicami (Szwecja, Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia, Rosja, Litwa, Niemcy i Stany Zjednoczone). Otrzymała również liczne nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Niezwykłe, wielowymiarowe prace Artystki mogliśmy pokazać dzięki pomocy Piotr Bogdaszewski, a za wspaniałą aranżację dziękujemy Emma Antyki i Dekoracje.

Wystawę można zwiedzać do 8 lutego. Galeria czynna od poniedziałku do piątku (8:00 – 16:00, Nova Galeria, Szpital Jerozolimski, al. Armii Krajowej 68)

Info:portal 82-200

GALERIE ZDJĘĆ

fot. Kama Trojak

Skip to content