Malborskie Centrum Kultury Nova Galeria zaprasza na wernisaż pt. „Formy i barwy w różnych odsłonach”. Swoje prace z zakresu ceramiki, rzeźby, rysunku i malarstwa zaprezentuje trójka uzdolnionych artystek:
Grażyna Głowacka, Jolanta Śmigerska oraz Witosława Mrozik.

O artystkach:

Grażyna Głowacka

Od dziecka dużo czasu poświęcałam malowaniu i rysowaniu. Kiedyś zdawałam do szkoły plastycznej w Orłowie, ale nie potrafiłam obronić egzaminu z matematyki i niestety moje marzenia  nie zostały zrealizowane. Bardzo ciężko to przeżyłam, aż do roku 2000, kiedy przeprosiłam się z ołówkiem  i farbą.  Powróciłam do pasji i zaczęłam  pobierać lekcje rysunku u takich artystów jak Marek Model, Marek Wróbel, Stanisław Olesiejuk i inni.  W roku 2005 wyjechałam na plener malarski i tam zetknęłam się z ceramiką. Glina tak mnie pochłonęła, że od tej pory stała się moją największą pasją. W moich pracach zawsze przewija się człowiek. Pochłania mnie szukanie  jego figuratywnej cielesności w różnych konfiguracjach. Uczestniczyłam w wielu plenerach i wystawach malarskich  i ceramicznych w całej Polsce. Moim największym osiągnięciem ceramicznym jest 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „CERAMIOTY” w Elblągu w 2006 roku za rzeźbę głowy mojej mamy. W 2023 roku dostałam wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Muzeum Morskie Gdańsk „Żegnamy by znów powitać”. W swojej Twórczości pragnę dostarczyć odbiorcom radość wynikającą z obcowania z pięknem i pozytywnej energii koniecznej do walki z przeciwnościami losu.

Jolanta Śmigerska
Absolwentka Politechniki Gdańskiej, Wydział Elektryczny. Pracowała w edukacji. Przygodę z malarstwem zaczęła jako nastolatka i trwało to stosunkowo krótko. Dopiero po zakończeniu pracy zawodowej ponownie wróciła do pasjonującego zajęcia. Trwa to już ponad pięć lat. Posługuje się techniką olejną na podłożu: płótno, karton, papier. Tematyka malarstwa jest zróżnicowana. Ciekawi Ją NATURA w różnych odsłonach, przedstawiana w sposób abstrakcyjny. Takie podejście umożliwia
widzowi swobodną interpretację kompozycji obrazu. Przez zastosowane kolory, fakturę mają one przemawiać samodzielnie do widza, bez komentarza autorki a także sprzyjać relaksacji.
W ostatnich trzech edycjach WOŚP wystawiała swoje prace. Obrazy zgłoszone do licytacji cieszyły się powodzeniem u odbiorców.

Witosława Mrozik
Przyjaźń ze sztuką zaczęłam w 2005 roku uczęszczając na zajęcia z grafiki, malarstwa i ceramiki. Pierwsze kroki w glinie stawiałam pod kierunkiem Wioletty Ulatowskiej Po latach samodzielnego tworzenia ceramiki, udoskonalanych technikami wypalania w tym alternatywnych , różnorodnych zdobień , efekt końcowy ciągle mnie zaskakuje. Na wystawie prezentuje prace, które są podsumowaniem mojej fascynacji przedstawicielami flory i fauny morskiej.
Zapraszam do wspólnego odkrywania mojej sztuki.
Wystawy indywidualne: ,,Zoom albo formy morza”(Gdańsk, 2015), ,,Z niejednego pieca”(Sopot,2018), ,,Opanować żywioł” (Sobieszewo, 2018) i WL 4 ( Gdańsk, 2021, 2022) oraz liczne wystawy zbiorowe.
W XIX Ogólnopolskim Konkursie CERAMIONY w CSE ,,Światowid” zajęła II miejsce (Elbląg, 2018).

Skip to content