ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

SKANSEN RZEMIOSŁ (poziom -1)

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 2 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Poniedziałek 9.00-11.00, 11.30-13.30

Skąd bierze się chleb na półkach sklepowych? Jak wygląda kłos pszenicy, żyta, jęczmienia? Jak powstaje mąka, a jak kasza? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskają młodzi uczestnicy warsztatów. W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod okiem instruktora, dzieci samodzielnie uformują i ozdobią bułeczki, a w oczekiwaniu na ich wypieczenie wykonają zabawki ze słomy lub z siana.

TKAM JA SAM

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Czwartek 12.00-13.30

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej tkano na krosnach, jak wyrabiano niegdyś nici i jak je farbowano, oraz czym różnią się od siebie materiały (jedwab, bawełna, len). Dzieci spróbują też własnych sił w tkaniu młodsze na specjalnie przygotowanych ramkach, starsze zaś zasiądą do krosna, a dodatkowo wykonają własnoręcznie zakładkę do książki na ramkach tkackich.

CZERPANIE PAPIERU I KALIGRAFIA

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Środy 9.00-10.30, 11.00-12.30

Nim wynaleziono papier, ludzie wykorzystywali inne materiały do spisywania ważnych dla nich informacji. Na zajęciach powiemy, co mogło służyć w tym celu oraz o tym, jak wyglądał papier w okresie średniowiecza. Czym różni się współczesny papier od papieru szmacianego z okresu średniowiecza? Nie tylko wyjaśnimy różnice, lecz każdy uczestnik zajęć będzie miał okazję zrobić swoją własną kartkę.
W dalszej części zajęć powiemy o tym, jak kiedyś wyglądało piśmiennictwo, a sami uczestnicy będą mieli okazję spróbować pisać gęsim piórem na specjalnie przygotowanym papierze

UWAGA! 
Papier po zrobieniu może być wilgotny i delikatny – może być potrzebne zabezpieczenie go w plastikowej teczce itd.

ŻUŁAWY KRAINA WIATRAKÓW I PODCIENI

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: zajęcia realizowane według potrzeb grup

Zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy poznają specyfikę położenia Żuław, a w oparciu o symbole tego regionu: wiatraki, domy podcieniowe, zagrody holenderskie, zabytki kultury mennonickiej odbędą niesamowitą podróż przez historię dziejów tego wyjątkowego obszaru. Podczas zajęć dzieci ułożą puzzle, które będą bardzo ważnym elementem angażującym ich do aktywnego udziału w prezentacji. Tę część zakończy klimatyczna opowieść jednej z legend regionu Żuław i Powiśla. Na koniec warsztatów uczestnicy wykonają pamiątkę nawiązującą do symboli żuławskich w zależności od grupy model wiatraka lub kafel ceramiczny z motywem żuławskim.
Prezentacja oraz rodzaj wykonanej pamiątki dostosowywane są odpowiednio do grupy wiekowej.

MALBORSKI ZAUŁEK CERAMICZNY

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 18 zł/os
Kiedy: Czwartek 9.00-10.00, 10.30-11.30

Zajęcia prowadzone przez profesjonalnego ceramika, który przybliży uczestnikom Czym jest glina garncarska – czy to ta sama, którą można wykopać w ogródku? Co jeszcze wykonywano z gliny (np. cegła, dachówka na malborskim zamku). Jak rozpoznać szkliwienie, jak użyć do zdobienia elementów otoczenia (np. odciskanie struktury liścia w glinie itp.).
Zajęcia podzielone są na dwie części :
1 cześć trwa ok. 60 min w tym czasie uczestnicy tworzą różne przedmioty tj: kubek, talerzyk, miseczkę, choinki i wiele innych …. W tej części dzieci użyją swojej wyobraźni przestrzennej, ćwiczą swoją cierpliwość oraz kreatywność. Następnie przedmioty trafiają do wypalenia.
2 część trwa ok. 60 min (2 część może się odbyć najszybciej 2-tygodnie od pierwszej wizyty) wypalone dzieła uczestników będą miały szanse uzyskać kolory i niepowtarzalne efekty dzięki szkliwieniu. Po szkliwieniu przedmiotów ponownie trafiają do wypalenia po czym dostarczamy je do uczestników warsztatów.

ZAJĘCIA ŁĄCZONE: PRZĘDZALNICTWO - ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE K’NEX

Odbiorcy: 4-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 2 h
Koszt: 14 zł/os
Kiedy: Piątki 10.00-11.00, 11.30-12.30

Dzieci spotkają się z rzemieślnikiem, który pokaże jak z różnych włókien zrobić przędzę. Będą mogły wykonać swój własny splot na wrzecionie , zobaczą jak wykorzystuje się powstałe przędze do innych rzeczy niż tkanie.  W multicentrum  zaś każde dziecko otrzyma swój zestaw
klocków k’nex do indywidualnego złożenia, można połączyć siły i z kilku mniejszych zestawów stworzyć zupełnie inną konstrukcje. Zestawy k’nex wspaniale łączą
 ze sobą zabawę i naukę  

MULTICENTRUM (poziom 1)

MAŁY PODRÓŻNIK EUROPA

Odbiorcy: 0-4 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Poniedziałek 9.00 – 11.00

Podczas każdego z zajęć dzieci wybiorą się w podróż do czterech różnych europejskich krajów: Włochach, Hiszpanii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Dowiedzą się jak wyglądają ich symbole narodowe, język, zapoznają się z najważniejszymi faktami z ich historii, tradycyjnymi potrawami oraz poznają najważniejsze postacie z danego kraju zarówno historyczne jaki i obecne. Na koniec zajęć dzieci wykonają pamiątkę nawiązującą stylistyką i charakterem do prezentowanego kraju oraz otrzymają pieczątkę do Paszportu Małego Podróżnika, a po zebraniu 4 takich pieczątek, pamiątkowy dyplom.
Istnieje również możliwość przeprowadzenia zajęć MAŁY PODRÓŻNIK POLSKA, które były realizowane w naszej placówce w poprzednim roku szkolnym. Zajęcia mogą dotyczyć jednego z czterech wybranych regionów Polski: Mazowsze, Podhale, Kaszuby, okolice Łowicza i Szamotuł.

DOŚWIADCZALNIA

Odbiorcy: 4-5 lat 0-4 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Wtorek 9.00-10.00 10.30-11.30

Podczas godzinnych zajęć, dzieci będą mogły poznać i zrozumieć zjawiska fizyczne i chemiczne, zachodzące w najbliższym otoczeniu. Uczestnicy wykonają szereg w pełni bezpiecznych doświadczeń z wykorzystaniem ogólnie dostępnych produktów. Wspólnie stworzymy brokatowe wulkany, zamieć w butelce czy kolorowe lampy z oleju.

FOTOGRAFIA DLA NAJMŁODSZYCH

Odbiorcy: 0-4 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Poniedziałek 12.00-13.00

Wprowadzimy dzieci w niezwykły świat fotografii, opowiemy dlaczego niektóre zdjęcia są ładne a inne nie i skąd wziął się pomysł utrwalania obrazów za pomocą zdjęć. Te warsztaty wzbogacone o element plastyczny pobudzają proces twórczy i dają radość!

FOTOGRAFIA DLA SZKÓŁ ŚREDNICH

Odbiorcy: uczniowie szkół średnich
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Wtorek 12.00-13.00

Do wyboru jeden z 3 scenariuszy:

1.
–historia fotografii (teoria)
–zabawa fotografią w ministudio (praktyka)

Krótka podróż w czasie pokazująca zupełne początki fotografii, jej rozwój, różne dziedziny aż do czasów współczesnych – ery fotografii cyfrowej. Po części teoretycznej czas dla uczestników zajęć by w ministudio fotograficznym zrealizowali swoje ciekawe pomysły i zapoznali się z obsługą profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

2.
–fotografia portretowa (teoria)
–zasady i rodzaje oświetlenia (teoria)
–praktyczna nauka fotografii portretowej w ministudio

W zajęciach znajdują się zagadnienia czysto teoretyczne jak prawidłowa kompozycja zdjęcia, kadrowanie, dobór przysłony, itd. Uczestnicy będą mogli poznać zasady działania oświetlenia studyjnego. Temat praktyczny to przede wszystkim zabawa w fotografa i modela, która pokazuje że dzięki kilku niewinnym wskazówkom możemy wykonać interesujące zdjęcie bliskiej nam osoby.

3.
–fotografia reklamowa (teoria)
–praktyczne zastosowanie fotografii reklamowej (praca w ministudio z aparatem)

Część teoretyczna to wykład na temat znaczenia fotografii reklamowej w otaczającym nas świecie, jej wpływu na konsumenta oraz kreowanie rynku. Uczestnicy zapoznają się także z technikami fotografowania produktów by były one „atrakcyjne” dla potencjalnego kupującego. Część praktyczna to fotografowanie w warunkach studyjnych drobnych przedmiotów.

TAJEMNICE LUDZKIEGO CIAŁA

Odbiorcy: 1-4 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5-2 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Wtorki 9.00-11.00

Interaktywne zajęcia dzięki którym dzieci zrozumieją działanie ludzkiego organizmu, dowiedzą się w jaki sposób się poruszamy, dlaczego nie wszyscy wyglądamy tak samo, po co oddychamy i znajdą odpowiedzi na wiele innych nurtujących je pytań. zdobywanie wiedzy na tych zajęciach to prawdziwa zabawa zakończona pamiątkowym zdjęciem i dyplomem

K'NEX

Odbiorcy: 4-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: zajęcia realizowane według potrzeb grup

Zestawy K’Nex to jedne z najbardziej popularnych klocków konstrukcyjnych na świecie. Wspaniale łączą ze sobą zabawę i naukę. Wymagają wyobraźni przestrzennej, koordynacji ruchowej oraz ćwiczą zdolności typowo manualne. Każde dziecko otrzyma swój zestaw klocków do indywidualnego złożenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć siły i z kliku mniejszych zestawów stworzyć zupełnie inną konstrukcję. Dla starszych uczestników mamy większe zestawy z elementami wesołego miasteczka pozwalające na wsólną zabawę przez kilka godzin!

KREO-ROBOTY DLA NAJMŁODSZYCH

Odbiorcy: zerówka
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Piątek 9.00-10.30

Warsztaty wprowadzające dzieci i młodzież w świat robotów mobilnych i programowania w graficznym środowisku NXT. Zajęcia te można nazywać nauką chodzenia, bo faktycznie uczymy na nich podstaw poruszania robotami mobilnymi i samodzielnymi maszynami. Na zajęciach dzieci dowiadują się, jakie są rodzaje czujników, jak sterować serwomotorami i jak budować samodzielne roboty, które pomimo napotykanych przeszkód dotrą tam, gdzie chcemy. Dzieci i młodzież budują i programują fantastyczne roboty, które biorą udział w niezwykłych wyprawach w kosmos, ścigają się, walczą i strzelają.

KREO-ROBOTY DLA NAJMŁODSZYCH

Odbiorcy: 1-6 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Piątek 11.00-12.30

Zakres warsztatów każdorazowo dostosowany jest do grupy wiekowej.

MUZYKA JEST W NAS

Odbiorcy: 4-6 lat, klasy 1-5
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Środy 11.00-12.00, 12.30-13.30

Zajęcia animacyjno – ruchowe wprowadzające w niezwykły świat dźwięków. Podczas tych zajęć dzieci poznają różne instrumenty muzyczne, uczą się jak wykorzystywać je do wspólnej zabawy oraz stworzą zespół muzyczny.

PLANETARIUM (poziom 2)

ASTRO PRZYGODA

Odbiorcy: 4-6 lat, 1-3 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1-1,5 h
Koszt: 8 zł/os
Kiedy: Piątek 11.00-12.30

Astro przygoda to niezwykła podróż w kosmos. Wchodząc do kopuły planetarium każdy uczestnik zajęć może poczuć się jakby wyruszył na kosmiczną wyprawę. Podczas projekcji razem z Małą Gwiazdką odwiedzimy przeróżne planety oraz przemierzymy kosmiczną galaktykę.

Rezerwacje:

rezerwacji należy dokonywać pod nr 55 272 01 65 wew.207
lub przez e-mail: rezerwacja@kultura.malbork.pl
rezerwacja minimum na tydzień przed planowanym uczestnictwem w zajęciach.
Formularze rezerwacji znajdują się w zakładce Dokumenty do pobrania
Informujemy, iż plan ma charakter ramowy w miarę naszych możliwości jesteśmy w stanie przygotować dla Państwa warsztaty w innym dowolnym terminie, zmodyfikować ich treść tak by przystosować je do potrzeb zarówno starszych jak i młodszych odbiorców lub połączyć je w ciekawe pakiety.

Skip to content