ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

SKANSEN RZEMIOSŁ (poziom -1)

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

Jak wygląda kłos pszenicy, żyta, jęczmienia? Jak powstaje mąka, a jak kasza? Na te i inne pytania
odpowiedzi uzyskają młodzi uczestnicy warsztatów. W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod okiem
instruktora, dzieci samodzielnie uformują i ozdobią bułeczki, a w oczekiwaniu na ich wypieczenie wykonają
zabawki ze słomy lub z siana.

UWAGA! 
Prosimy o zabranie ze sobą opakowania na bułeczki i wykonane prace

TKAM JA SAM

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej tkano na krosnach, jak wyrabiano niegdyś nici i jak je farbowano, oraz czym różnią się od siebie materiały (jedwab, bawełna, len). Dzieci spróbują też własnych sił w tkaniu młodsze na specjalnie przygotowanych ramkach, starsze zaś zasiądą do krosna, a dodatkowo wykonają własnoręcznie zakładkę do książki na ramkach tkackich.

CZERPANIE PAPIERU I KALIGRAFIA

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

Nim wynaleziono papier, ludzie wykorzystywali inne materiały do spisywania ważnych dla nich informacji. Na zajęciach powiemy, co mogło służyć w tym celu oraz o tym, jak wyglądał papier w okresie średniowiecza. Czym różni się współczesny papier od papieru szmacianego z okresu średniowiecza? Nie tylko wyjaśnimy różnice, lecz każdy uczestnik zajęć będzie miał okazję zrobić swoją własną kartkę.
W dalszej części zajęć powiemy o tym, jak kiedyś wyglądało piśmiennictwo, a sami uczestnicy będą mieli okazję spróbować pisać gęsim piórem na specjalnie przygotowanym papierze

UWAGA! 
Papier po zrobieniu może być wilgotny i delikatny – może być potrzebne zabezpieczenie go w plastikowej teczce itp.

WIÓRY LECĄ

Odbiorcy: 1-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

 Na warsztatach dzieci będą̨ miały możliwość rozwinąć swój zmysł techniczny i umiejętność abstrakcyjnego
myślenia w oparciu o wykorzystanie niezwykłego materiału jakim jest drewno. Poznamy i oswoimy się̨
z narzędziami stolarskimi i nauczymy się rozróżniać́ różne gatunki drewna. Poznamy proste techniki obróbki
i łączenia drewna i wykonamy piękną ozdobę w technice String Art.

ŻUŁAWY KRAINA WIATRAKÓW I PODCIENI

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 14,00 zł/os

Zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy poznają specyfikę położenia Żuław, a w oparciu o symbole tego regionu: wiatraki, domy podcieniowe, zagrody holenderskie, zabytki kultury mennonickiej odbędą niesamowitą podróż przez historię dziejów tego wyjątkowego obszaru. Podczas zajęć dzieci ułożą puzzle, które będą bardzo ważnym elementem angażującym ich do aktywnego udziału w prezentacji. Tę część zakończy klimatyczna opowieść jednej z legend regionu Żuław i Powiśla. Na koniec warsztatów uczestnicy wykonają pamiątkę nawiązującą do symboli żuławskich w zależności od grupy model wiatraka lub kafel ceramiczny z motywem żuławskim.
Prezentacja oraz rodzaj wykonanej pamiątki dostosowywane są odpowiednio do grupy wiekowej.

MALBORSKI ZAUŁEK CERAMICZNY

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 2 spotkania 1 h
Koszt: 60,00 zł/os

Zajęcia prowadzone przez profesjonalnego ceramika, który przybliży uczestnikom Czym jest glina garncarska – czy to ta sama, którą można wykopać w ogródku? Co jeszcze wykonywano z gliny (np. cegła, dachówka na malborskim zamku). Jak rozpoznać szkliwienie, jak użyć do zdobienia elementów otoczenia (np. odciskanie struktury liścia w glinie itp.).
Zajęcia podzielone są na dwie części :
1 cześć trwa ok. 60 min w tym czasie uczestnicy tworzą różne przedmioty tj: kubek, talerzyk, miseczkę, choinki i wiele innych …. W tej części dzieci użyją swojej wyobraźni przestrzennej, ćwiczą swoją cierpliwość oraz kreatywność. Następnie przedmioty trafiają do wypalenia.
2 część trwa ok. 60 min (2 część może się odbyć najszybciej 2-tygodnie od pierwszej wizyty) wypalone dzieła uczestników będą miały szanse uzyskać kolory i niepowtarzalne efekty dzięki szkliwieniu. Po szkliwieniu przedmiotów ponownie trafiają do wypalenia po czym dostarczamy je do uczestników warsztatów.

PROJEKT MIASTO – ZOSTAŃ URBANISTĄ

Odbiorcy: 3-8 klasy
Czas trwania zajęć: 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

Miasto: kiedy powstało? z jakich przestrzeni się składa? jakie funkcje spełnia? jak wygląda zabudowa miasta najpopularniejsze plany miast? gdzie znajdują się największe miasta na świecie? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas quizu, którym rozpoczniemy zajęcia. Następnie dzieci w grupach zaprojektują od podstaw własne miasta, wcielając się w rolę architektów urbanistów. Stworzą makiety miast sytuując odpowiednio zabudowę mieszkalną,
usługową, przemysłową oraz przestrzenie do rekreacji. Wykorzystując pudełka kartonowe, styropianowe oraz
swoją wyobraźnię wspólnymi siłami stworzymy projekty nowych miast!

ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Odbiorcy: 4-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się na czym polega praca architekta wnętrz oraz na jakie ważne aspekty należy zwrócić uwagę podczas projektowania. Poznają takie pojęcia jak rzut, przekrój, skala. Każdy z uczestników wcieli się w rolę architekta wnętrz i stworzy projekt własnego wymarzonego pokoju. Dobierając kolory ścian, wykończenie podłóg, meble oraz dodatki, powstaną wyjątkowe, unikatowe projekty wnętrz, które kto wie, może kiedyś ujrzą światło dzienne.

ŻYWE LEKCJE BIOLOGII

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 14,00 zł/os

Podczas tych zajęć, dzieci będą miały jedyną w swoim rodzaju okazję na poznanie zwierząt egzotycznych z bliska! Staniemy oko w oko z majestatycznymi predatorami – ponad metrową jaszczurką,3 metrowym wężem czy słodkim gekonem lamparcim Andrzejem. Żywa lekcja biologii zawsze łączy się z wykładem dotyczącym życia tych zwierząt.

DOŚWIADCZALNIA

Odbiorcy: 4-5 lat 0-4 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 14,00 zł/os

Podczas godzinnych zajęć, dzieci będą mogły poznać i zrozumieć zjawiska fizyczne i chemiczne, zachodzące w najbliższym otoczeniu. Uczestnicy wykonają szereg w pełni bezpiecznych doświadczeń z wykorzystaniem ogólnie dostępnych produktów. Wspólnie stworzymy brokatowe wulkany, zamieć w butelce czy kolorowe lampy z oleju.

WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

Odbiorcy: klasy 1-8
Czas trwania zajęć: ok. 2 h
Koszt : 14,00 zł/os

Podczas zajęć uczestnicy będą pracować nad autorskim filmem w technice animacji poklatkowej – łączenie kolejnych klatek zdjęciowych. Animacja poklatkowa to fantastyczna przygoda, podczas której możemy ożywiać nawet najbardziej nieprawdopodobne opowieści. Młodzi filmowcy wcielą się w rolę reżysera, scenarzysty, scenografa, operatora, animatora, a nawet lektora! Końcowym efektem pracy uczestników będzie krótka animacja poklatkowa. Motywem przewodnim warsztatów będą mity słowiańskie, czyli rzecz o bogach, domownikach i innych zabawnych czy nawet groźnych
postaciach z wierzeń naszych przodków.

PROGRAMOWANIE DLA NAJMŁODSZYCH

Odbiorcy: od 5 do 10 lat
Czas trwania zajęć: ok. 1h
Koszt: 14,00 zł/os

Ozobot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Zajęcia z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Ozobot to nauka kodowania i programowania, praca zespołowa, radość, twórczość, kreatywność.

MULTICENTRUM (poziom +1)

FOTOGRAFIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „W FOTOGRAFII LICZĄ SIĘ EMOCJE”

Odbiorcy: klasy 1- 8, szkoła średnia, 15 osób
Czas trwania zajęć: ok.1 h
Koszt: 14,00 zł/os

Wprowadzimy dzieci i młodzieży w niezwykły świat fotografii, opowiemy dlaczego niektóre zdjęcia są ładne, a inne nie i skąd wziął się pomysł utrwalania obrazów za pomocą zdjęć. Podstawy działania aparatu, różnorodność tematów do fotografowania, nauka obserwacji różnych punktów widzenia, nauka robienia portretu.

SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Odbiorcy: klasy „0”- 8, szkoła średnia
Czas trwania zajęć: ok.1 h lub 1h 45 minut
Koszt:

– Wystawa – 10zł /os (czas zwiedzania do 1 godziny)

 Majsternia 10 zł/os (czas trwania ok 45 minut)

– Wystawa + Majsternia 18 zł/os ( czas wizyty ok 1 h 45 minut)

 

Inicjatywa SOWA to ogólnopolska sieć lokalnych małych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności składa się z kilkunastu angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Wystawę uzupełnia Majsternia – przestrzeń warsztatowa. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. To przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z menu Majsterni zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Nie otrzymuje instrukcji, jak to zrobić krok po kroku – z wyzwaniem zmierzy się samodzielnie.  

CZYTAJ WIĘCEJ – TUTAJ

SALA WIELOFUNKCYJNA (poziom +2)

AKT.1 „ZABAWA” CZYLI TEATR NA WESOŁO

Odbiorcy: 0-8 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1,5 h
Koszt: 14,00 zł/os

Na zajęciach przeniesiemy dzieci w świat teatru, pokazując go w różnych odsłonach. Dzieciaki po przez zabawę, przekonają się, że każdy w teatrze znajdzie coś dla siebie. Czekają na was zabawy ruchowe jak i plastyczne.

MAŁY PODRÓŻNIK MEKSYK /EUROPA/KONTYNENTY

Odbiorcy: 0-4 klasy
Czas trwania zajęć: ok. 1 h
Koszt: 14,00 zł/os

Podczas zajęć dzieci poznają w zależności od dokonanego wyboru Kontynenty, Państwa Europy lub regiony Polski. Razem z uczestnikami dowiemy się wielu ciekawostek na temat zwyczajów mieszkańców, przyrody i tradycji danego obszaru.
Na koniec zajęć dzieci wykonają oryginalną pamiątkę oraz otrzymają pieczątkę do paszportu małego podróżnika.

PLANETARIUM (poziom 3)

ASTRO PRZYGODA

Odbiorcy: 4-6 lat, 1-5 klasy
Czas trwania zajęć: ok.1 h
Koszt: 14,00 zł/os

Astro przygoda to niezwykła podróż w kosmos. Wchodząc do kopuły planetarium każdy uczestnik zajęć może poczuć się jak by wyruszył na kosmiczną wyprawę. Podczas projekcji odwiedzimy przeróżne planety oraz przemierzymy kosmiczną galaktykę.

Rezerwacje:

rezerwacji należy dokonywać pod nr 55 272 01 65 wew.207
lub przez e-mail: rezerwacja@kultura.malbork.pl
rezerwacja minimum na tydzień przed planowanym uczestnictwem w zajęciach.
Formularze rezerwacji znajdują się w zakładce Dokumenty do pobrania
Informujemy, iż  w miarę naszych możliwości jesteśmy w stanie przygotować dla Państwa warsztaty w  dowolnym terminie, zmodyfikować ich treść tak by przystosować je do potrzeb zarówno starszych jak i młodszych odbiorców lub połączyć je w ciekawe pakiety

Skip to content