Planetarium

Do 31 lipca nie odwiedzimy Malborskiego Planetarium z powodu przerwy technicznej.

W okresie od września do czerwca

OFERTA INDYWIDUALNA

Seanse w planetarium odbywają się w poniedziałki o  godzinie:

16:00 – seans dla dzieci – „Szalona wyprawa na planetę Ziemia”  
17:00 – seans dla młodzieży i dorosłych – „Słońce – nasza gwiazda” 

Cena 10,00 zł osoba. 

Prosimy o przybycie na 10 minut przed planowaną godziną seansu.
Bilety do nabycia w kasie na poziomie -1 do godziny 16:00.

KONTAKT

MALBORSKIE CENTRUM KULTURY I EDUKACJI
Centrum Kultury i Edukacji
SZKOŁA ŁACIŃSKA
ul. Stare Miasto 42,
82 – 200 Malbork
tel/fax: 55  272 01  65
e-mail: latinum@kultura.malbork.pl

OFERTA DLA GRUP

Rezerwacja Planetarium dwa dni przed planowaną wizytą.
Liczba miejsc 30.

Dla przedszkoli i klas 1-5   szkół podstawowych oferujemy zajęcia Astro Przygoda obejmujące prezentację filmu oraz animację plastyczne.
Czas trwania do 1 godziny.

Malborskie Planetarium oferuje realizację lekcji z wykorzystaniem  programów astronomicznych do realistycznych obserwacji nieba.
Zajęcia prowadzi nauczyciel grupy.
Czas trwania zajęć do 1 godziny.

WYKŁADY
Raz na kwartał realizowane są Malborskie Spotkania z Astronomią, które prowadzi astronom Jarosław Pióro.
W zależności od tematyki spotkania mogą być wzbogacone o obserwacje nieba.

CENNIK

ASTRO PRZYGODA 14,00 zł/osoba
Lekcje astronomiczne 4,00 zł/osoba
Seanse w planetarium 10,00 zł/do3001

„Mała Gwiazdka” 
Czas trwania 25 minut.
Dubbing polskojęzyczny.
Typ projekcji: Seans 2D / 4K
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 3+
Rok produkcji: 2008
Produkcja: Audio Visual Imagineerin

„Mała Gwiazdka” (tyt. oryg. „The Little Star That Could”) –  
Projekcja przeznaczona dla najmłodszych widzów, w wieku od 3 do 9 lat.
Przedstawia różne rodzaje gwiazd i inne obiekty niebieskie, takie jak planety Układu Słonecznego, galaktykę Droga Mleczna i mgławice. W przystępny sposób zapoznaje dzieci z budową i charakterystycznymi cechami planet Układu Słonecznego oraz z pojęciem temperatury barwowej gwiazd.
 
Film rozpoczyna się od widoku małej, żółtej gwiazdki, która wyrusza w podróż po kosmosie w celu znalezienia jakichś planet. Po drodze spotyka gwiazdy o różnej jasności, barwie i temperamencie, które niestety nie mają swoich planet i wytykają gwiazdce jej przeciętność. Na koniec, zmartwiona gwiazdka rozmawia z samą Drogą Mleczną po czym odkrywa, że ma własne, małe planety i że dzięki temu jest wyjątkowa. Planety następnie przedstawiają się małej gwiazdce i opisują swoje ciekawe cechy.
 

„Szalona wyprawa na planetę Ziemia” 
Czas trwania 23 minut.
Dubbing polskojęzyczny.
Typ projekcji: Seans 2D / 4K
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 9+
Rok produkcji: 2008
Produkcja:
Audio Visual Imagineering

„Szalona wyprawa na planetę Ziemia” (tyt. oryg. Earth’s Wild Ride).
 Film przeznaczony dla młodych widzów w wieku od 9 do 16 lat. 
Z perspektywy mieszkańców fikcyjnej bazy na Księżycu pokazuje Ziemię i zachodzące na niej zjawiska, takie jak świat dinozaurów i ich zagładę przez upadek meteorytu, zlodowacenia, jaskinie ludzi pierwotnych, burzę, krążenie wody w przyrodzie, aktywność wulkaniczną. Dodatkowo, widzowie są zaznajamiani z pojęciem zaćmienia Słońca i podstawami obserwacji astronomicznych. Pokaz jest bogaty w efektowne animacje 3D.
 
Film rozpoczyna się od widoku lądujących na Księżycowej bazie statków kosmicznych. Gdzieś obok, rodzina astronautów (dziadek z wnuczkami) obserwują Ziemię przez teleskop, na Ziemi właśnie widoczne jest zaćmienie Słońca. Wędrujący cień Księżyca przesuwa się przez kontynent Europy, przekraczając go, inspiruje dziadka do snucia wnuczkom interesujących opowieści o zlodowaceniu (na ekranie widoczne jaskinie i mamuty), wybuchach wulkanów (fascynujący lot nad potokami lawy), zagładzie dinozaurów (wielki dinozaur nad widzami i upadek meteorytu), krążeniu wody w przyrodzie (groźna burza z piorunami a następnie płynięcie rzeką w kanionie)

„Ku krańcom wszechświata”
Czas trwania: 27 lub 47 minut
Typ projekcji: Seans 2D / 4K.
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 14+
Rok produkcji: 2009
Produkcja: Europejska Agencja Kosmiczna

„Ku krańcom wszechświata” („Edge of’the Universe”).
Film zabiera widzów w zapierającą dech w piersiach podróż, opowiada ekscytującą historię poprzez oszałamiające efekty wizualne.
Z bliska pokazuje cuda Kosmosu. Z pomocą Satelit naukowych – Herschel i Planck spoglądamy w zakamarki Wszechświata widząc zjawiska, których nasze oczy nie są w stanie ujrzeć. Obserwujemy narodziny gwiazd i chwile, w których nasz Wszechświat był jeszcze w wieku niemowlęcym. Oglądając wersję 50 minutową zaglądamy do laboratoriów, w których powstają pojazdy badające
Czerwoną Planetę – Marsa, na którego przenosimy się na chwilę, poznając go bliżej.

„Od Ziemi do Wszechświata”
Czas trwania: 32 minut
Typ projekcji: Seans 2D / 4K.
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 12+
Rok produkcji: 2015
Produkcja: Europejskie Obserwatorium Południowe

„Od Ziemi do Wszechświata” – „From Earth to the Universe”
Film ten to niesamowita podróż w czasie i przestrzeni, poprzez zaskakującą kombinację widoków i dźwięków, Nocne niebo, piękne
i tajemnicze jest tematem opowieści przy ognisku. Film ukazuje Układ Słoneczny pełen blasków i okrucieństwo palącego Słońca. Z naszego domu – Ziemi, przez Drogę Mleczną do niewyobrażalnie ogromnych, niezliczonych galaktyk. Po drodze widzowie dowiedzą się o historii astronomii, wynalezieniu teleskopu.

„Odległe światy: obce życie?”
Czas trwania: 52 minut
Typ projekcji: Seans 2D / 4K.
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 16+
Rok produkcji: 2009
Produkcja: Europejska Agencja Kosmiczna

„Odległe światy: obce życie?” – „Distant Worlds – Alien Life?”

Odległe światy: obce życie? To film w którym szukamy odpowiedzi czy poza Ziemią istnieje życie we Wszechświecie? Dołącz do nas na poszukiwania nowych planet w kosmosie!
Pierwsi kandydaci do zamieszkania planet zostali już znalezieni. Ale dalekie światy mogą być dziwne: jak może wyglądać tam życie?
Użyjmy naszej wyobraźni i zastanówmy się, jakie są szanse i możliwości, aby kiedykolwiek nawiązaćkontakt z rasą inteligentnych kosmitów.

„W poszukiwaniu ciemnej materii”
Czas trwania: 30 min
Typ projekcji: Seans 2D / 4K
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 14+
Rok produkcji: 2008
Produkcja: Audio Visual Imagineering

„W poszukiwaniu ciemnej materii” – „Phantom Of The Universe”

Film ten to niesamowita podróż w czasie i przestrzeni, poprzez zaskakującą kombinację widoków i dźwięków, Nocne niebo, piękne i tajemnicze jest tematem opowieści przy ognisku. Film ukazuje Układ Słoneczny pełen blasków i okrucieństwo palącego Słońca. Z naszego domu – Ziemi, przez Drogę Mleczną do niewyobrażalnie ogromnych, niezliczonych galaktyk.
Po drodze widzowie dowiedzą się o historii astronomii, wynalezieniu teleskopu. Film ten zanurza odbiorców w poszukiwaniu ciemnej materii. Od podróży protonów ścigających się przez największy na świecie zderzacz cząstek w Europie po bliskie widoki Wielkiego Wybuchu i wschodzącego kosmosu. Widzowie udadzą się w rejony Wielkiej Galaktyki Andromedy (M31),
a następnie zjeżdżają pod ziemię do dawnej kopalni złota, gdzie znajduje się niezwykle czuły detektor ciemnej materii. Stamtąd udają się do Szwajcarii, na teren Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. Naukowcy z całego świata poszukują tam składników ciemnej materii, aby lepiej zrozumieć otaczający nas Wszechświat.

„Słońce nasza gwiazda”
Czas trwania: 30 min
Typ projekcji: Seans 2D / 4K
Język: polski, angielski
Ograniczenia wiekowe: 12+
Rok produkcji: 2020
Produkcja: Theofanis Matsopoulos & the European Southern Observatory (ESO)

„Słońce – nasza gwiazda – „Sun, our living star”

Słońce – nasza dzienna gwiazda, świeci nieustannie od przeszło czterech i pół miliarda lat. Jego światło, które ogrzewa naszą skórę, w przeszłości odczuwane było przez każdą istotę, jaka kiedykolwiek żyła. Grzało ono grzbiety dinozaurów i witało stworzenia, które opuściły ocean by podbijać ląd.

Słońce było świadkiem wszystkiego, co wydarzyło się na Ziemi. Jest potężnym zapleczem energetycznym naszej planety, źródłem energii napędzającej ziemskie wiatry oraz pogodę. Jest motorem napędowym życia na Ziemi, w wodzie i powietrzu na całym świecie. Życie na Ziemi zależy w mniejszym lub większym stopniu od naszej najbliższej gwiazdy… Słońca.
Film „Słońce – Nasza Gwiazda” opowiada o wpływie naszej najbliższej gwiazdy na życie na Ziemi. Poznajemy znaczenie Słońca dla życia na Ziemi, w wodzie i w powietrzu. Odkrywamy przyczyny występowania poszczególnych pór roku. Zagłębiamy się w historię wpływu Słońca na religię i kulturę. Dowiadujemy się o dynamicznej naturze Słońca.

Skip to content