Kalendarz

kw.
23
sob.
67. OGÓLNOPOLSKI KONKURSU RECYTATORSKI @ CKiE Szkoła Łacińska
kw. 23@12:00 pm – 6:00 pm
67. OGÓLNOPOLSKI KONKURSU RECYTATORSKI @ CKiE Szkoła Łacińska

MALBORSKIE CENTRUM KULTURY I EDUKACJI WSPÓLNIE Z TOWARZYSTWEM KULTURY TEATRALNEJ ZAPRASZA NA ELIMINACJE POWIATOWE 67. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

Szanowni nauczyciele, pedagodzy, instruktorzy teatralni, pasjonaci!

Zapraszamy do udziału w najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie recytatorskim, który był i jest Redutą Słowa.

Sejm R.P przyjął uchwalę o ustanowieniu  roku 2022 – ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO. Dlatego do uczestników kierujemy apel by sięgnąć po dzieła niezmiennie zaliczane do największych dokonań polskiej literatury.

Eliminacje powiatowe odbędą się 23 kwietnia br. o godz. 12.00 w Sali konferencyjnej Szkoły Łacińskiej (Stare Miasto 42).

Turniej Wojewódzki planowany jest w dniach 21-22 maja 2022 roku w  Kwidzyńskim Centrum Kultury.

Wypełnione karty zgłoszenia, w nieprzekraczalnym terminie do 15 kwietnia br. należy dostarczać osobiście do Szkoły Łacińskiej  (do p. Weroniki Kosior), ewentualnie poprzez adres mailowy: teatr@kultura.malbork.pl

PISMO

REGULAMINY

Koncert- Valeriy Filipov @ CKiE Szkoła Łacińska
kw. 23@6:00 pm – 8:00 pm
Koncert- Valeriy Filipov @ CKiE Szkoła Łacińska

Burmistrz Miasta Malborka oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają na koncert Valeriy Filipov, dnia 23 Kwietnia 2022 o godzinie 18:00 w CKiE Szkoła Łacińska.

Bilet w cenie 20 zł do nabycia w Szpitalu Jerozolimskim oraz CKiE Szkoła Łacińska od 28-03-2022r.
Zapraszamy
tel. 55 272-38-52
Valeriy Filipov urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach – wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej.
W 1991 r. Valeriy Filipov został laureatem ogólnoukraińskiego konkursu gitarowego w Doniecku. Koncertował nie tylko w swojej ojczyźnie – Ukrainie, lecz także w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Dani i na Litwie. W 2004 r. został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Gry Na Instrumentach Unikatowych w Starogardzie Gdańskim.
Już w czasie studiów w 1984 r. został zatrudniony jako nauczyciel w klasie gitary klasycznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kijowie, gdzie pracował do 1993 r. Wielu jego uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem i zostało laureatami konkursów gitarowych. Po przyjeździe do Polski nie zrezygnował z pracy dydaktycznej, zatrudniając się w Prywatnej Artystycznej Szkole Muzycznej w Gdańsku.
Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce – bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti, Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej.
Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw).
Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.
Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem „Gang Marcela”, Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Capellą Gedanensis , Waldemarem Malickim i innymi.

kw.
29
pt.
Spektakl teatralny Baśnie 1001 Nocy w wykonaniu Teatru Qfer. @ CKiE Szkoła Łacińska
kw. 29@5:00 pm – 6:00 pm
Spektakl teatralny Baśnie 1001 Nocy w wykonaniu Teatru Qfer. @ CKiE Szkoła Łacińska

Przedszkole Montessori, Pozytywna Drabina – Dorota Widak oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają dzieci na spektakl teatralny Baśnie 1001 Nocy w wykonaniu Teatru Qfer.
Scenariusz spektaklu na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści z Tysiąca i jednej nocy. Bohaterem pierwszej jest Alladyn, sympatyczny, biedny młodzian, któremu Czarnoksiężnik nakazał odnalezienie i oddanie mu cudownej lampy, którą zamieszkuje duch spełniający życzenia. Alladyn nie spełnia żądania i za karę zostaje uwięziony. Druga opowiada o Alibabie, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów. Poznaje zaklęcie magicznego Sezamu i zdobywa kosztowności. Dalszy ciąg tych historii wszyscy znają. Alladynowi i Alibabie pomagają spryt i pomyślny los, ponieważ w gruncie rzeczy są dobrymi i szlachetnymi ludźmi. Bogata scenografia z błyszczących, oddających przepych Bliskiego Wschodu tiulów, liczne rekwizyty i orientalna muzyka decydują o klimacie bajki. Niewątpliwym atutem przedstawienia są rzadko wykorzystywane w teatrach lalki – marionetki. Od magii baśni ważniejsze jest przesłanie, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są najważniejsze, a pazerność nie popłaca.
info: teatrqfer.pl
Cegiełka w wysokości 25 zł na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Rezerwacja miejsca pod nr 55 272 01 65 wew 207

kw.
30
sob.
„Majówka z Humorem” @ CKiE Szkoła Łacińska
kw. 30@5:00 pm – 7:00 pm
„Majówka z Humorem” @ CKiE Szkoła Łacińska

Burmistrz Miasta Malborka oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają na „Majówkę z Humorem” .

Ireneusz Krosny: „Mowa ciała”

MOWA CIAŁA to najnowsza i zdecydowanie najbardziej oryginalna premiera w dorobku Ireneusza Krosnego. Po raz pierwszy program składa się z dwóch zupełnie odmiennych części. Oprócz, jak zwykle gwarantowanej zabawy za sprawą zupełnie nowych scenek pantomimicznych, mamy również okazję poznać różne tajniki mima – jak to się dzieje, że ktoś chodzi w miejscu, dlaczego widzimy przedmioty, których tak naprawdę nie ma, itd. Poza tym możemy się sporo wiedzieć o tym, co mówią nasze własne ciała w codziennym życiu (a nawet jak pozytywnie wpłynąć przez ciało na własne samopoczucie).

Jest jednym z trzech artystów z Polski, który otrzymał w swoim czasie prestiżową nagrodę krytyki w Chicago – The critic’s Choice. To nagroda dla teatrów, bo Krosny jest teatrem a na dodatek jego sztuka jest zrozumiała dla każdej publiczności, bez względu na wiek, zainteresowania, język a nawet kulturę i to bez tłumacza. Mim, który stworzył swoją własną oryginalną technikę pantomimy, w której aktor nie gra w sposób symboliczny, ale bezpośredni przez co staje się bliższy widzowi, któremu łatwiej podążać za treścią spektaklu. Krosny nie gra na toku (ruch u niego nie rozpoczyna się z przepony) przez co jego sposób poruszania się na scenie staje się bardziej naturalny a jednocześnie bardziej komediowy. Oto mamy, kolejny całkowicie nowy – autorski spektakl Ireneusza Krosnego złożony z zupełnie nowych etiud pantomimicznych. Etiudy te w sposób ironiczny lub humorystyczny ujmują sceny „z życia wzięte”.

Ireneusz Krosny tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność ? własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie. Chicago Reader uzasadniając przyznanie wyróżnienia właśnie Ireneuszowi Krosny napisał: „Świeży, śmieszny, nie można mu się oprzeć.”

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w Szpitalu Jerozolimskim oraz Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska.
Więcej informacji pod numerem tel. 55 272-38-52
Zapraszamy

 

maj
2
pon.
Warsztaty z okazji Święta Flagi oraz pokaz filmowy. @ CKiE Szkoła Łacińska
maj 2@10:00 am – 1:00 pm

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zaprasza na warsztaty z okazji Święta Flagi oraz pokaz filmowy.
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. Rezerwacja miejsca pod nr 55 272 01 65 wew 207

Majówka pod gwiazdami – seanse w planetarium @ CKiE Szkoła Łacińska
maj 2@12:00 pm – 1:30 pm
Majówka pod gwiazdami – seanse w planetarium @ CKiE Szkoła Łacińska

Godzina 12:00
„Szalona wyprawa na planetę Ziemia” -„Earth’s Wild Ride” od 5 lat.
Film przeznaczony dla młodych widzów. Z perspektywy mieszkańców fikcyjnej bazy na Księżycu pokazuje Ziemię i zachodzące na niej zjawiska, takie jak świat dinozaurów i ich zagładę przez upadek meteorytu, zlodowacenia, jaskinie ludzi pierwotnych, burzę, krążenie wody w przyrodzie, aktywność wulkaniczną. Dodatkowo, widzowie są zaznajamiani z pojęciem zaćmienia Słońca i podstawami obserwacji astronomicznych. Pokaz jest bogaty w efektowne animacje 3D.
Film rozpoczyna się od widoku lądujących na Księżycowej bazie statków kosmicznych. Gdzieś obok, rodzina astronautów (dziadek z wnuczkami) obserwują Ziemię przez teleskop, na Ziemi właśnie widoczne jest zaćmienie Słońca. Wędrujący cień Księżyca przesuwa się przez kontynent Europy, przekraczając go, inspiruje dziadka do snucia wnuczkom interesujących opowieści o zlodowaceniu (na ekranie widoczne jaskinie i mamuty), wybuchach wulkanów (fascynujący lot nad potokami lawy), zagładzie dinozaurów (wielki dinozaur nad widzami i upadek meteorytu), krążeniu wody w przyrodzie (groźna burza z piorunami a następnie płynięcie rzeką w kanionie).

Godzina 13:00
„Słońce – nasza gwiazda – „Sun, our living star” od 12 lat
Słońce – nasza dzienna gwiazda, świeci nieustannie od przeszło czterech i pół miliarda lat. Jego światło, które ogrzewa naszą skórę, w przeszłości odczuwane było przez każdą istotę, jaka kiedykolwiek żyła. Grzało ono grzbiety dinozaurów i witało stworzenia, które opuściły ocean by podbijać ląd. Słońce było świadkiem wszystkiego, co wydarzyło się na Ziemi. Jest potężnym zapleczem energetycznym naszej planety, źródłem energii napędzającej ziemskie wiatry oraz pogodę. Jest motorem napędowym życia na Ziemi, w wodzie i powietrzu na całym świecie. Życie na Ziemi zależy w mniejszym lub większym stopniu od naszej najbliższej gwiazdy… Słońca.
Film „Słońce – Nasza Gwiazda” opowiada o wpływie naszej najbliższej gwiazdy na życie na Ziemi. Poznajemy znaczenie Słońca dla życia na Ziemi, w wodzie i w powietrzu. Odkrywamy przyczyny występowania poszczególnych pór roku. Zagłębiamy się w historię wpływu Słońca na religię i kulturę. Dowiadujemy się o dynamicznej naturze Słońca.

maj
11
śr.
Spotkanie z Tomaszem Agejczykiem @ Wieża Ciśnień
maj 11@5:00 pm – 7:00 pm
Spotkanie z Tomaszem Agejczykiem @ Wieża Ciśnień

Spotkanie z Tomaszem Agejczykiem twórcą grupy Malbork Wczoraj i Dziś.
Spotkanie przybliży najciekawsze wydarzenia z ostatnich dwustu lat nadnogackiego grodu, w tym wirtualnie „zwiedzimy” przedwojenny Malbork.
Każde miasto w tym Malbork ma wiele tajemnic, które zostaną przedstawione i rozszyfrowane – mówi Tomasz Agejczyk.
Mowa będzie również o roli historii Malborka w ostatnich latach na przykładzie grupy Malbork wczoraj I dziś.
Spotkanie odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek.
Zapraszamy

maj
20
pt.
Koncert z okazji Dnia Matki @ CKiE Szkoła Łacińska
maj 20@6:00 pm – 7:00 pm
Koncert z okazji Dnia Matki @ CKiE Szkoła Łacińska

Burmistrz Miasta Malborka oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają mieszkańców na koncert z okazji Dnia Matki – jest to koncert częściowo operetkowy, ale przede wszystkim usłyszą w nim Państwo znane i lubiane piosenki, które o Mamach i dla Mam wykonywali tacy piosenkarze jak Violetta Villas, Seweryn Krajewski, Waldemar Kocoń, L.Loretti i inni.
Podczas koncertu zaśpiewają dla Państwa :
AGNIESZKA WAWRZYNIAK
ANNA MICHALAK
KLAUDIUSZ KAPŁON
BARTOSZ KUCZYK
Więcej informacji o artystach znajdą państwo na stronie: http://kuczykart.pl/artysci/
Bilet w cenie 50 zł do nabycia w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji Szpital Jerozolimski oraz Szkoła Łacińska tel. 55 272-38-52.

maj
26
czw.
„Żeglarski Dzień Dziecka”
maj 26@7:34 am – 8:34 am

Szkoła Żeglarska Zielony Rzepa oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają na „Żeglarski Dzień Dziecka”
Program
10:00 Rozpoczęcie Regat
10:00 -14:00 Turniej Łuczniczy (Bractwo Łucznicze Chorągwi Elbląskiej)
11:00 – 13:00 Regaty Zawody sportowe dla dzieci i młodzieży w klasie „ Optymist Cadet ” i „ Laser 470”
13:00 -14:00 Smocze Łodzie15:00 Rozdanie nagród
15:30 Zakończenie Regat
11:00 – 14:00 Filmowy poranek pod żaglami i warsztaty w Łacinie dla dzieci 6-12 lat rezerwacja miejsca pod nr 55 272 01 65 wew 207
10:00 – 14:00 Wystawa zabytkowych samochodów na Trakcie Jana Pawła II

maj
28
sob.
Liga FoodTrucków w Malborku @ ul. Kościuszki
maj 28@10:00 am – 9:00 pm

Wdniach 28-29 Maja przy ul. Kościuszki na parkingu CENTRUM 1 pojawi się ponad 1️⃣5️⃣ mobilnych restauracji na kółkach 🚚. Będzie na ostro 🌶, na słodko 🍫, orientalnie ⛩, ale i klasycznie 🍔. Od sobotniego popołudnia Food Trucki będą rozpieszczać Wasze kubki smakowe. Wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcje dodatkowe❗️
Gdzie❓🧭 Parking CENTRUM 1
Kiedy❓📅 28-29 maja
Start❓⏱ Sobota 10-21,
Niedziela 10-20
Będzie pysznie.