„CIAŁO” – wernisaż

Kiedy

15 listopada, 2023    
6:00 pm - 8:00 pm

Gdzie

Szpitalu Jerozolimskim
al. Armii Krajowej 68., Malbork, Pomorskie, 82-200 , Pomorskie

Event Type

Mapa niedostępna

Galeria Nova oraz Fundacja Sztuka Edukacji zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa pod patronatem Związku Artystów Plastyków.
W wystawie zatytułowanej „CIAŁO” swoje prace zaprezentuje 15 artystów:
AGNIESZKA SUMIŃSKA, ANNA SOBCZAK, BOŻENA RATYŃSKA, ELŻBIETA JÓŹWIK, EWA GBIORCZYK, IWONA SZYMAŃSKA, JOANNA PĘGIER, KATARZYNA BUKOWSKA, KONRAD SIUDA, MAŁGORZATA SOBIESKA, MARIA SILSKA, MICHAŁ FRANASZCZUK, WŁADYSŁAW LISKO (LYSKO), MAŁGORZATA NASIŁOWSKA, AGNIESZKA CZERWIŃSKA.

Wernisaż:
Środa 15 listopada | godz. 18:00
Galeria Nova, al. Armii Krajowej 68
82-200 Malbork

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Bukowska, Krzysztof Cywiński.

Ciało, bezwzględne piękno i ostateczne przekleństwo, jasność i mrok, świętość i grzech. Od zarania ludzkości gloryfikowane i potępiane, obnażane i szczelnie zakrywane, w religiach synonim grzechu, a w zwykłym świeckim życiu pożądane i namiętne. Piętnastu artystów ze Związku Artystów Plastyków postanowiło pójść drogą dawnych mistrzów, podjąć odwieczny dialog na jego temat, polemizować nad kanonami współczesnego piękna. Ile osób tyle opinii, ilu artystów tyle wizji, czy  brzydota może być piękna, a piękno brzydotą… ocenę pozostawiam Państwu. Nagość przejaw nieskrępowanej naturalności, akceptacji ciała, bez lęków i bojaźni, obecna w przestrzeni publicznej, ale również zbyt pruderyjna i często wulgarna, do dziś eksponowana w świątyniach i na ulicach miast, a jednak ciągle bulwersująca i wzbudzająca kontrowersje. Tyle pięknych dzieł malarskich, graficznych, rzeźbiarskich powstało, aby wielbić jego piękno… ilu doskonałych artystów podejmowało temat nagości… ciałem, cudownym tworem natury, nigdy niekończącą się opowieścią o nas samych? Ciało ludzkie – w szeroko pojętych naukach biologicznych jest synonimem organizmu ludzkiego. W antropologii filozoficznej i w wielu religiach jest ono drugim, obok duszy, elementem tworzącym człowieka jako osobę, od płodu do zwłok istnieje ogromna przestrzeń na radość i podziw, na zachwyt tym, co ulotne. Czasami mam wrażenie, że ta wielowiekowa fascynacja ciałem bierze się z powodu jego kruchości, przemijalności, tak bardzo chcemy być piękni, zapamiętać to, co w nas najlepsze, tworzymy dzieła, aby zatrzymać czas. Z wielką przyjemnością zapraszam na wystawę, to tu spotkacie się z sacrum i profanum, to tu zadacie wiele pytań, na które będziecie musieli odpowiedzieć sami. Ciało, przemijający dar natury, jedyny futerał dla wrażliwej i pięknej duszy, często zniszczone, poranione i doświadczone, piękno przemijające.

AGNIESZKA  SUMIŃSKA

Malowanie i rysunek to moja pasja od zawsze. Głównym tematem moich obrazów są portrety i pejzaż.  Maluję głównie farbami olejnymi i akwarelami.  Eksperymentuję też zarówno z formą jak i technikami malarskimi. Od 2017 swoje umiejętności doskonalę na Akademii Otwartej ASP w Warszawie w pracowni  dr hab. Sylwestra Piędziejewskiego     i dr Macieja Czyżewskiego. Od 2023 studiuję „Arteterapia w edukacji i terapii” na Akademii w Łodzi.  Jestem członkiem:  Związku Artystów Plastyków i  Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków gdzie jestem wiceprezesem do spraw finansowych. Biorę udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą. Twórczość jest dla mnie przygodą, tajemnicą, zaskoczeniem i próbą zmierzenia się z bezkresnym światem wyobraźni.

ANNA SOBCZAK

Malarstwo olejne, akwarela, malowanie na jedwabiu, członkini International Association of Art. UNESCO, Związku Artystów Plastyków, Oddział Mazowiecki     (od stycznia 2023 członkini zarządu). Od 2017 roku uczestniczy w zajęciach              z malarstwa w pracowni „Światło i kolor” profesora Apoloniusza Węgłowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Maluje głównie w nurcie realizmu, jednakże poszukuje też swojej drogi w abstrakcji. Inspiruje się najbliższym otoczeniem, historią rodzinną, ludzkimi emocjami. Tworzy serie obrazów, które kontynuuje wielotorowo. Materiały, na których pracuje – płótna lniane pokryte gruntem jajowym plus farby najwyższej jakości – dają muzealną wręcz trwałość obrazu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, w Polsce i za granicą. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych. Laureatka wyróżnień i nagród w konkursach ogólnopolskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Europie, USA, Kanadzie oraz Australii.

BOŻENA RATYŃSKA

Urodzona w Warszawie, ukończyła studia etnologiczne na UW i finansowe w SGH.

Od 5 lat studiuje malarstwo na Akademii Otwartej ASP w Warszawie, obecnie w pracowni „Światło i kolor” prof. Apoloniusza Węgłowskiego. Malarstwo jest jej wielką pasją od zawsze. Maluje energetyczne obrazy pełne światła i koloru. Maluje głównie farbami olejnymi na płótnie. Jej drugą pasją jest ceramika. Tworzy rzeźby ceramiczne, mozaiki, ale i naczynia użytkowe. Glina jest kolejnym materiałem, który pozwala na kontynuowanie przygody            z kolorem. Brała udział   w wielu wystawach indywidualnych i grupowych.

            ELŻBIETA JÓŹWIK

Artystka mieszka w Piasecznie od 15 lat, ale zawodowo związana jest z warszawskim śródmieściem. Tu w 1995 roku skończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współpracowała m. in. przy projektach: Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Prawa na Powiślu, budynku Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich. Od 2004 r. pracuje w Wydziale Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Śródmieście. W 2011 roku, po przeprowadzce z Warszawy do Piaseczna, wróciła      do dawnej pasji na zajęciach w Domu Kultury w Piasecznie prowadzonych przez artystę malarza Olka Ryszkę.  Swoje umiejętności doskonaliła także na Akademii Otwartej prowadzonej na ASP w Warszawie w roku akademickim 2017/2018 oraz    na licznych plenerach. W czerwcu tego roku ukończyła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na kierunku „Tworzenie dzieł rysunkowych    i malarskich”. Od 2020 roku aktywnie działa w Związku Artystów Plastyków, a od stycznia tego roku  jest sekretarzem Zarządu Oddziału Mazowieckiego ZAP.

EWA  GBIORCZYK

Urodzona w Poznaniu, zajmuje się głównie malarstwem abstrakcyjnym, współczesnym. Od marca 2016 do marca 2019 sekretarz poznańskiego oddziału ZAP. Od września 2019 ma zaszczyt pełnić funkcję Prezesa Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków Animatorka kultury, prowadząca warsztaty plastyczne m.in. na „Uniwersytecie Trzeciego Wieku”, kuratorka wystaw, organizator plenerów.

IWONA SZYMAŃSKA

Urodziła się w Siedlcach, od ponad dwudziestu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Rysunek

i malarstwo zawsze były w jej życiu ważne. Uczestniczyła w wielu zajęciach z rysunku

i malarstwa w różnych ośrodkach kultury w Warszawie. Brała udział w licznych wystawach

i plenerach przez nich organizowanych. Od pięciu lat doskonali swoje umiejętności malując najpierw farbami akrylowymi, a od czterech lat farbami olejnymi na zajęciach w ramach Akademii Otwartej – Dorośli do sztuki przy Warszawskiej ASP pod okiem prof. Apoloniusza Węgłowskiego w pracowni Światło i Kolor. Jest również członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków i Grupy Twórczej „Jak w korcu maku”, a także Ogólnopolskiego Związku Artystów Plastyków Oddział Mazowiecki. Tematyka jej prac jest różnorodna. Martwa natura, pejzaże, studium człowieka i abstrakcja geometryczna. Uczestniczyła w plenerach malarskich a jej obrazy prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicą.

JOANNA  PĘGIER

Tworzy i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Otwartej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Apoloniusza Węgłowskiego, jest członkinią Związku Artystów Plastyków, International Association of Arts UNESCO oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Jest laureatką konkursów malarskich, w 2022 zwyciężczynią międzynarodowego konkursu Bruxelles Art Vue Prize w kategorii Best Painting Series. Kuratorka i aktywna uczestniczka polskich i międzynarodowych wystaw (w ostatnim czasie m.in. Nowy Jork, Madryt, Bruksela, Rzym, Luksemburg, Berlin, Monachium). Członkini duetu artystycznego @PT.duo.art. Reprezentowana przez kanadyjską galerię Artio Art Gallery oraz włoską Context Art Gallery. Artystka poszukuje w sztuce magii, a zarazem wolności formy. Jej obrazy abstrakcyjne łączą poetyckość z ryzykownym eksperymentem. Ulubionymi technikami malarskimi Joanny Pęgier są: olej na płótnie przy użyciu gruntu jajowego oraz digital painting. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

KATARZYNA  BUKOWSKA

Absolwentka ASP w Warszawie, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Tworzy obrazy olejne i  akwarelowe. Maluje, bo kocha to robić i czuje nieodpartą potrzebę pociągnięcia pędzlem po płótnie czy papierze. Intensywnie zgłębia tajniki akwareli, jednej      z najtrudniejszych technik malarskich. Prace olejne maluje głównie w plenerze czerpiąc inspiracje z otaczającej przyrody. Bawi się formą, plamą i kompozycją. Uwielbia przestrzeń, kolor i światło w obrazie. Interesuje Ją również człowiek i jego emocje, którego portretuje lub umieszcza w otaczającej go przestrzeni. Od niedawna maluje również na jedwabiu. Należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich oraz Związku Artystów Plastyków, w którym pełni funkcję Przewodniczącej Komisji Artystycznej. Uczestniczy w licznych plenerach               i wystawach, a  niektóre z nich koordynuje. Prowadzi warsztaty akwarelowe dzieląc się swoją wiedzą z miłośnikami sztuki. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

KONRAD  SIUDA

Zaczynał od ilustracji satyrycznych w studenckim periodyku. Zawodowo związał się z grafiką tworząc ilustracje prasowe w Ekspresie Wieczornym niemal 30 lat temu. Zajmował się szatą graficzną wielu czasopism. Był dyrektorem artystycznym m. in.: Przeglądu Sportowego, Gazety Prawnej, Newsweeka, Gali, Obecnie zajmuje to stanowisko w Rzeczpospolitej. Tworzy grafiki zarówno cyfrowo, jak i tradycyjnymi metodami – tuszem i farbami wodnymi. Maluje obrazy olejne i akrylowe. Zajmuje się także fotografią, rzeźbą i ceramiką. Wystawiał swoje fotografie wykonane podczas podróży po Azji.

MAŁGORZATA SOBIESKA

Jej przygoda z malarstwem miała szansę zaistnieć w 2021 roku, kiedy zaczynała zgłębiać tajniki tej sztuki pod okiem profesora ASP w Warszawie, Ryszarda Sekuły. Jednocześnie uczęszcza na prywatne malarskie spotkania do Steni Shadet, wspaniałej kolorystki. Szukając malarskiej społeczności w 2018 roku trafia do grupy plastycznej w Grodzisku Mazowieckim pod kierownictwem Jakuba Ćwieczkowskiego, gdzie swoje umiejętności doskonali malując pozujące modelki, najczęściej akty. Od 2018 roku należy do Związku Artystów Plastyków.

Na przestrzeni tych lat bierze udział w bardzo licznych plenerach, wystawach, konkursach malarskich w Domach Kultury w różnych miastach Polski.

MARIA  SILSKA

Maria Silska urodzona w Poznaniu w 1950 r. W 2019 roku obchodziła 40- lecie pracy twórczej. W 1990 roku była jedną z założycieli Związku Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo sztalugowe. Pejzaże, portrety, martwe natury oraz abstrakcje to tematy, które najczęściej realizuje. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i poza granicami. Aktywnie uczestniczy w działaniach artystycznych, wystawach i plenerach. Odznaczona Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz za wieloletni wkład w animację życia artystycznego w Regionie oraz działalność społeczną Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Obecnie pełni funkcje Sekretarza Oddziału Poznańskiego ZAP.

MICHAŁ  FRANASZCZUK

Artysta, którego ulubioną domeną jest portret. Tworzy w technikach: olej, akwarela, suchy pastel. Od lat zajmuje się pracą edukacyjną, tworząc grupy artystyczne. Współpracuje             z artystami w Warszawie, Berlinie, Bratysławie, Pezinku i Stupavie . Organizator międzynarodowych plenerów malarskich w Niemczech, na Słowacji i we Włoszech. Jego prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech        i na  Słowacji. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Włoszech i na Słowacji.

WŁADYSŁAW  LISKO (LYSKO)

Członek Związku Artystów Plastyków Oddziału Mazowieckiego od stycznia 2023 roku.

Urodził się 18 kwietnia 2004 roku w obwodzie Iwano-Frankiwskim (Stanisławowskim)

w Ukrainie. W 2023 r. ukończył Wyższą Szkołę Zawodową Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego Wasyla Stefanyka (kierunek Architektura wnętrz „022 Design”). Zajmuje się malarstwem od 2020 roku. Jedną z głównych inspiracji artysty jest kształt ludzkiego ciała, natury i rzeczy nadprzyrodzonych. Ogólnie tworzy w odcieniach koloru  niebieskiego, czasem dodając innych jako akcentu.

Kategorie:

Skip to content