W sobotę 13 maja przestrzeń Szkoły Łacińskiej w Malborku zamieniła się w salę teatralną by przez 120 minut bawić malborską publiczność do łez. Tak było podczas premiery spektaklu Witolda Gombrowicza pt.: „Iwona, księżniczka Burgunda”. Sztukę zaprezentował teatr „W pół słowa” działający przy Malborskim Centrum Kultury i Edukacji.

Wystąpili: Małgorzata Badziong (Królowa), Mirosław Imiołczyk (Król), Marlena Jaworski (Iwona), Damian Brzeziński (Książe), Tomasz Barwiński (Szambelan), Anna Puczka (Iza), Kacpar Dornig (Cyryl), Aleksandra Bychowska (Cyprian), Katarzyna Fabiańska (Dama Dworu), Ewa Czerniewska (Dama Dworu), Maria Dębińska (Ciotka), Weronika Kosior (Innocenty), Wsparcie Teatru „Dwa Słowa”: Anna Ciechanowska (Ciotka) i Marcelina Farysej (Walenty)

Premiera odbyła się pod czujnym okiem Violetty Jankowiak, reżyserem spektaklu i opiekunem teatru „W pół słowa”.
Iwona, księżniczka Burgunda
Dlaczego Iwona milczy. Może nie ma światu nic ciekawego do powiedzenia? A może ten świat nie jest gotowy na Iwonę? Dwór i tak szepcze po kątach, bo takie indywiduum jak ona nie powinno w ogóle pojawić się w królewskich komnatach.

W tej sztuce jak w soczewce możemy zaobserwować, że mimo czasu, który minął od napisania tego dramatu, jest on nadal boleśnie aktualny. Nie lubimy inności, oryginalności. Lubimy za to oceniać innych, a jednocześnie w sposób mistrzowski znajdujemy wytłumaczenia na własne wady i niedoskonałości. I „zawsze z góry, z góry, z majestatem”!

Teatr „W pół Słowa” działa przy Malborskim Centrum Kultury i Edukacji od października 2019 roku. Na swoim koncie ma spektakl „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza (premiera 20.11.2021r.). Tym razem postanowili wziąć na warsztat Gombrowicza.

info: portal 82-200.pl

GALERIA TUTAJ

Skip to content