Koncertem Galowym i recitalem Agaty Kujawy „Nasz Jonasz” zakończył się piątkowy (09.11) XIV Ogólnopolski Konkurs Twórczości Polskiej „Wielcy Nieobecni”, zorganizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Najpierw wystąpiła niezwykle zdolna młodzież – laureaci muzycznych zmagań, po czym na scenę wkroczyła Agata Kujawa z Zespołem i piosenkami Jonasza Kofty.

Od rana w Karwanie trwały przesłuchania uczestników konkursu – 20 młodych wokalistów z całej Polski w wieku od 13 do 21 lat zaprezentowało dorobek znakomitych poetów i twórców, którzy po swojej śmierci pozostawili trwały ślad dla przyszłych pokoleń młodych patriotów, krzewiąc piękno i kulturę własnego kraju. 

Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom był bardzo wysoki i bardzo wyrównany. Artystów oceniali: Przewodniczący Aleksander Pałac (kompozytor, redaktor muzyczny Telewizji Polskiej, autor muzyki do programów satyrycznych Polskiego Radia oraz telewizyjnych programów dziecięcych), Agata Kujawa oraz Violetta Jankowiak. Po obradach wybrano laureatów nagród i wyróżnień, którzy wystąpili w wieczornym Koncercie Galowym.

I miejsce – Patrycja Fabiańska –„S.O.S.”( Malbork) 
II miejsce – Natalia Kawszyn –„Opowiedzcie wiatry”( Płock), Martyna Ćwik – „Polska Madonno”(Koszalin)
III miejsce – Dominik Król –„Matczyne ręce” (Mikołajki Pomorskie), Jagoda Rataj –„Pali się”( Katowice)
Wyróżnienia: Dominika Kuryłowicz „Ludzie gadanie” (Malbork), Kinga Kłosowska –„Biały krzyż”( Mikołajki Pomorskie)

Kategoria 17-21 lat

I miejsce: Zuzanna Domrzalska -„Krakowski spleen” (Sztum)
II miejsce: Sandra Elminiowskja –„Jak na lotni”(Malbork)
III miejsce – nie przyznano
Wyróżnienia: Marta Orlich – „Byłaś serca biciem”(Malbork) akompaniament Marcin OlińskiPaulina Ozóg – „Kasztany”(Malbork)

Gwiazdą wieczoru była Agata Kujawa z Zespołem (Ariel Suchowiecki – piano, Adam Pachla – bas, Kacper Skolik – perkusja). Podczas koncertu pt. „Nasz Jonasz” publiczność mogła posłuchać nie tylko pięknych piosenek, ale również poznać poznać sylwetkę jednego z najlepszych polskich tekściarzy, który był jednocześnie satyrykiem, dramaturgiem i piosenkarzem. Zabawne anegdoty i szczegóły z życia artysty przeplatały się z utworami, które pięknie obrazowały jego biografię.

Organizatorzy dziękują Muzeum Zamkowemu za to, że po raz kolejny mogli przeprowadzić konkurs w pięknych wnętrzach Karwanu.

Kategorie: Balbiny

Skip to content